Orbán Viktor megmutatja, amit még sosem mondtak el a koronavírus-járványról (VIDEÓ)
Visszaemlékezett a miniszterelnök és a kormány arra, hogy milyen volt az öt éve kitört világjárvány.
„Éljen Európa kulturális fővárosa! Éljen Veszprém! Éljen az Európai Unió!” – fogalmazott beszédében a miniszterelnök.
A kormányfő közösségi oldalán jelentette be, hogy beszédet mond Veszprémben, a 2023-as év európai kulturális fővárosában.
Az Index felidézte, hogy Orbán Viktor korábban Navracsics Tiborral közösen reklámozta a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa programsorozatot.
A miniszterelnök az ActiCity Tánc- és Mozgásművészeti Központ megnyitóünnepsége miatt látogatott el Európa kulturális fővárosába. Balett-, kortárs- és néptáncközösségek, mozgásművészeti csoportok új otthonaként, többfunkciós próba- és előadóközpontként születik újjá az egykori Heim Pál Gyermekkórház épületegyüttese – írta a lap.
A kormányfő a beszéde elején közölte, hogy Veszprém Európa kulturális fővárosa 2023-ban. „Veszprémről beszélni könnyű, míg Európáról körültekintést igényel” – hangzott el. A vármegye székhelyről elmondta, hogy jelentős fejlesztések történtek, már csak a Final Four győzelem hiányzik, de a kormánynak nincs arra hatásköre.
„Veszprém ismét elfoglalja helyét Magyarország képzeletbeli dobogóján” – hangsúlyozta Orbán Viktor.
„Történelmünk legősibb városa, pannon műveltség és öntudat.
Veszpréminek lenni minőséget is jelent” – mondta el beszédében.
„Látom, jól döntöttünk”
A miniszterelnök ezután megjegyezte, „Székesfehárvár a királyok, míg Veszprém a királynék városa, de ez nemcsak esztétikai különbséget jelent. Az igazi ütőerő a kirlynénál van”.
Majd azzal folytatta, „mindezek után a kormány teljes erővel támogatta, hogy Veszprém méltó módon legyen Európa kulturális fővárosa”.
„Százmilliárd forint körül van a befektetett összeg, és látom jól döntöttünk.
Minden magyar büszke lehet, amit látunk, és itt minden magyar hite megerősödhet abban, hogy magyarként élni jó, ha ebbe a városba jön” – hangsúlyozta Orbán Viktor.
A miniszterelnök idézte a nemrég apostoli látogatáson Magyarországon járt Ferenc pápát, aki szerint a fiatalok ne üljenek otthon, és mindenkit arra biztatott, hogy jöjjön el a most átadott központba.
Orbán megjegyezte azt is, hogy „tanulhatunk a veszprémiektől, akik elutasították az irigység csúnya szokását, és igazi közösséget hoztak létre a környező Balaton-parti településekkel, akik szintén részt vesznek a programban”.
A kormányfő szólt arról is, hogy „ha a brüsszeli bürokraták úrrá tudnának lenni a hungarofóbiájukon, akkor Brüsszel és magyarok nagy dolgokra lennének képesek. Az európai államok együttműködése mindig nehéz és bonyolult dolog volt – jegyezte meg. Majd történelmi példaként a Római Birodalom szétesését hozta, mely után eldőlt, hogy „Európában saját nyelvvel, és saját kultúrával rendelkező nemzetek lesznek, és emiatt területi és hatalmi viták lesznek. A nemzetállamok felett mindig ott lebegett egy álom: egy birodalomban összefogni a hajdani római területeket.
„Bizánc, Nagy Károly, Ottó, Napóleon, Hitler, más-más alapokon, de mindegyikük európai egységről álmodozott. És ez ma is így megy”
– hívta fel a figyelmet.
„Ha szerencsénk van, akkor megtaláljuk a kényes egyensúlyt a nemzeti szuverenitás és az egység között. Az egyensúlyhoz toleráns és erős vezetők kellenek, de ez ma ritka. Ma intolerancia, gyengeség, és szívtelenség van - mondta a kormányfő. Orbán Viktor szerint a béke és a jólét igénye hozta létre Európát, míg ma nyakig állunk egy háborúban” – reflektált a jelenlegi helyzetre a kormányfő.
Végül azt a kérdést tette fel, hogy „ha nem tudja teljesíteni eredeti küldetését, akkor mi végre az Európai Unió? Ha nem találjuk meg erre a választ, akkor az Európa Kulturális Főváros program napjai is meg vannak számlálva” – fűzte hozzá.
„Ma azonban ünnepelni jöttünk, és ne gyötörjük magunkat ilyen nehéz kérdésekkel.
Éljen Európa kulturális fővárosa, éljen Veszprém, éljen az Európai Unió”
- zárta beszédét a miniszterelnök.
Orbán Viktor vonatkozó bejegyzését alább tekinthetik meg:
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher